Snooker Nedir, Nasıl Oynanır? detaylı araştırma

Snooker çok uzun bir tarihe sahiptir. Oyun ilk olarak İngiliz subayları tarafından bulundu. 1930’lu yıllarda Birleşik Krallık da yavaş yavaş popüler oldu. Fakat asıl popülaritesini İkinci Dünya Savaşı sırasında yaşamıştır. BBC’nin snookerı televizyon yayınına geçirmiş olması sonrasında ise renkli televizyonda yayın yapılması snookerın büyük bir ilgi görmesini sağlamıştır. Özellikle 1975 ile 1995 yılları arasında bu spor dalına olan ilginin büyük bir patlama yarattığını görebilirsiniz. Almanya, Çin, Brezilya, Amerika Birleşik Devletleri, İsveç, Rusya gibi ülkelerde de çok fazla popüler olmuştur. Yalnız uzun formata sahip olan maçların snookera olan ilgiyi azaltmış olduğundan dolayı snookerda bazı yenilenme hareketlerinin olduğunu görüyoruz. Bu yüzden farklı formatlara sahip olan snooker turnuvaları düzenlenmektedir. Bu turnuvalardan bu zamana kadar son derece olumlu sonuçlar alınanlar vardır.

Snooker dikdörtgen ve yeşil alana sahip olan bir masada oynanır. Taşların bir dizilme şekli vardır ve oyunda mutlaka bu şekilde dizilmesi gerekir. Masada 15 tane kırmızı ve 6 tane renkli top bulunmaktadır. Oyundaki amaç ise önce kırmızı sonrasında renkli topu soktuktan sonra oyuna devam etmektir. Kırmızı toplar bittikten sonra renkli topları sırasına göre ceplere göndermeniz gerekir. Renkli topları ceplere gönderme şekliniz sarı, yeşil, kahverengi, mavi, pembe ve siyah şeklinde olmalıdır. Oyunda her top farklı bir puana sahiptir. Topların puanları ise şu şekildedir:

-Siyah: 7

-Pembe: 6

-Mavi: 5

-Kahverengi: 4

-Yeşil: 3

-Sarı: 2

-Kırmızı: 1

Kırmızı – renkli oyunları oynandığı sırada alabileceğiniz sayı 147’dir. Bu sayıya maksimum seri adı verilmektedir. Snooker için bu anın özel bir yeri bulunmaktadır. Bu yüzden turnuvalarda maksimum seri yapan kişilere özel para ödülleri verildiği de görülmektedir. Snooker tarihinde en faz maksimum seri gerçekleştirmiş olan oyuncular ise; 11 tane maksimum seri ile Stephen Handry ile Ronnie O’Sullivan’dır. Snookerda asıl amaç rakibi hata yapmaya zorlama sonrasında ise masaya gelip seriler yaparak oyunu kazanmaktır. Oyunun birçok kuralı bulunmaktadır. Bu yüzden en iyi izleyerek öğrenilebildiğini ve zaman içerisinde kurallara alışıldığını söyleyebiliriz. Televizyonda yayınlanan birçok turnuva olduğunu görebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.